Jdi na obsah Jdi na menu
 


Astronomický atlas-hvězdná obloha

Příspěvky

Blíženci

28. 6. 2009

(Gem)

Patří mezi zvířetníkové souhvězdí.Leží na severní obloze nad králem zimní oblohy Orionem a Malým psem.Část souhvězdí leží v Mléčné dráze.Při letním slunovratu prochází tímto souhvězdím slunce,proto toto souhvězdí se nachází nejvýše nad obzorem(nejlépe pozorovatelné)v zimně.

 

Orion

9. 6. 2009

(ori)

Souhvězdí Orion je jedno z nejhezčích souhvězdí zimní oblohy,ve většině případě i celé oblohy.Nejen kvůly jeho 7 jasných hvězdách s naoranžovělou proměnou hvězdou Betelgeuze,ale hlavně kvůly jemu hodně nápadnýmu obrazci.Leží blízko mléčné dráhy a na nebeském rovníku,proto je vidět skoro z celého světa.Ten prochází pásem Oriona tvořený ze 3 jasných hvězd.Nejjasnější hvězda souhvězdí je Rigel s hvězdnou velikostí 0,12 mag. a druhá nejjasnější už zmiňovaná Betelgeuze je proměná hvězda o hvězdné velikosti 0,58 mag.Obě patří mezi deset nejjasnějších hvězd noční oblohy.Co se týče objektů,tak v Orionu se nachází jedna velmi jasná emisní mlhovina M42(Velká mlhovina v Orionu),která je vidět pouhým okem i v menších městech.(Další objekty jsou uvedeny v celém příspěvku!).

 

Malý Pes

30. 5. 2009

(CMi)

Toto zimní souhvězdí severní oblohy zobrazuje druhého z Orionových pásů.Je to malé souhvězdí sestávající ze dvou hvězd,jedna z nich Procyon je osmá nejjasnější hvězda noční oblohy,její hvězdná velikost je 0,4mag.Je to vlastně dvojhvězda,ale její souputník má magnitudu pouhých 10,7mag.,k tomu je potřeba veliký objektiv dalekohledu.Neobsahuje žádné objekty pro astronomi amaréry,až na jednu nejasnou hvězdokupu.

 

Perseus

30. 5. 2009

(per)

Perseus je souhvězdí na severní obloze.Nachází se po boku Andromedy a Kasiopei.Protéká v něm hustý pás zimní Mléčné dráhy,proto je na toto souhvězdí dobrý triedr.Je bohaté ne objekty,hlavně na jasné otevřené hvězdokupy viditelné i bez dalekohledu.Nachází se v něm taky jasná zákrytková dvojhvězda Algol.Je první objevená hvězda tohoto druhu.Její jasnost se mnění od 2,3 mag. do 3,5mag. v periodě dvou dní,20 hodin a 49 minut.Souhvězdí je nejlépe pozorovatelné na severní polokouli v Listopadu a Prosinci=zimní souhvězdí.

 

Drak

29. 5. 2009

Je rozsáhlé souhvězdí na severní obloze,ale né moc výrazné.Nejvýraznější je jeho hlava.Nejjasnější hvězda tohoto souhvězdí je Etamin,která má 2,23mag.Je vzdálený 150 světelných let(ly).Toto souhvězdí je nejvýce zajímavé svými dvojhvězdami.Obsahuje i nějaké vícenásobné dvojhvězdy.Jeho poloha je mezi velkou medvědicí(velký vůz) a malým medvědem(malý vůz).Souhvězdím neprotéká mléčná dráha,takže neobsahuje mnoho hvězd,ale nachází se vněm jedna zajímavá,ale né příliš jasná planetární mlhovina.

 

Aldebaran

24. 5. 2009

Zajímavosti o hvězdě Aldebaran

 

Zimní část Mléčné dráhy

24. 5. 2009

Zimní část Mléčné dráhy prochází souhvězdím Malý pes,Orion,Vodnář Býk,Perseus,Kasiopea.Není tak výrazná jako část letní Mléčné dráhy,protože když se koukáme na střed naší galaxie,musíme dalekohled namířit na souhvězdí Střelce,kde se nachází střet naší galaxie,to je na letní obloze V zimě se koukáme opačným směrem,ale přesto můžeme na tmavé obloze pozorovat nějaké objekty pouhým okem v nádherné Mléčné dráze.

 

Býk

24. 5. 2009

(tau)

Souhvězdí na severní obloze a jedno ze zvířetníku dostalo název podle písmena V,který připomýna Býčí rohy.Toto souhvězdí obsahuje oranžovou hvězdu Aldebaran ležící blízko otevřené hvězdokupy Hyády.Tato hvězda je taky nejjasnější,její jasnost je 0,9 mag.V souhvězdí Býka se také nachází první Messierův objekt M1(krabí mlhovina) a dvě jasné otevřené hvězdokupy Hyády a Plejády.Souhvězdí býka je velice nápadné kvůly těmto hvězdokupám,protože jsou obě vidět pouhým okem i ve městě.Viditelnost souhvězdí býka v ČR je od podzimu až dokonce jara,pak už vstupuje za obzor.

 

Sextant

24. 5. 2009

(sex)

Toto nevýrazné souhvězdí leží pod souhvězdím Lva a sestává se ze tří slabých hvězd,z nichž je nejjasnější hvězda alfa sextantu s hvězdnou velikostí 4,45 mag.Je to souhvězdí na severní obloze blízko nebeského rovníku s téměř žádným jasným objektem.Nejjasnější je galaxie NGC 3115 se zdánlivou magnitudou 9,9 mag.

 

Vozka

23. 5. 2009

(aur)

Souhvězdí severní oblohy a nejlépe pozorovatelné v zimě.V zimě je viditelná po celou noc a na jaře jenom večer.Vozka leží v mléčné dráze ,proto je bohaté na objekty,nacházejí se vní 3 jasné kulové hvězdokupy a difuzní mlhovina.Ve vozce září šestá nejjasnější hvězda noční oblohy Capella(kozočka)která má hvězdnou velikost 0,08 mag,další hvězdy už jsou méně jasné mezi 2-3mag.Souhvězdí Vozka má společnou hvězdu se souhvězdím Býka,hvězda beta Tauris.Z pohledu od býka vypapdá toto souhvězdí jako méně nápadný šestiúhelníkToto souhvězdí patří taky mezi 48 Ptolemaiových souhvězdí.